EKSPRES VESTI

Srpske Internet Novine - BEZ UVREDE I BEZ CENZURE - O čemu Srbija ćuti mi nećemo


Ekspres vesti osnovane su 2014. godine i od tada su postale jedan od vodećih novinskih portala u Srbiji.


Email
Pošaljite nam Vašu priču na email
 Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

Traži 

Sviđa ti se ono što čitaš? Podeli ovu vest:
 
 

Američki hirurzi presadili genetski modifikovano svinjsko srce čoveku

Hirurzi u Merilendu presadili su svinjsko srce pacijentu u poslednjem pokušaju da mu spasu život, što je prva takva transplantacija u istoriji. Bolnica je saopštila da se pacijent oseća dobro tri dana posle krajnje eksperimentalne operacije.

Dok je prerano reći da li će operacija biti uspešna, ona je veliki korak u višedecenijskim naučnim razmatranjima da li je moguće koristiti životinjske organe u transplantacijama. Lekari u Medicinskom centru Univerziteta Merilend kažu da je transplantacija pokazala da srce genetski modifikovane životinje može da funkcioniše u ljudskom telu a da ne bude odmah odbačeno.

Pacijent, 57-godišnji Dejvid Benet, znao je da nema garancija da će eksperiment uspeti, ali nije bio kandidat za transplantaciju ljudskog srca.

"Izbor je bio - smrt ili ova transplantacija. Želeo sam da živim. Znao sam da su šanse za uspeh male, ali nisam imao drugog izbora", rekao je Benet dan pre operacije, kako je preneo Medicinski fakultet Univerziteta Merilend.

Trenutno postoji značajan manjak ljudskih organa doniranih za transplantacije, zbog čega naučnici nastoje da ustanove kako da koriste životinjske organe. Prošle godine, u SAD je obavljeno više od 3.800 transplantacija srca, što je rekordan broj, prema podacima Ujedinjene mreže za doniranje organa (UNOS), koja nadzire sistem transplantacija u zemlji.

"Ako ovo uspe, imaćemo ogroman broj organa za pacijente", kaže doktor Muhamed Mohiudin, naučni direktor univerzitetskog programa za tranpslantaciju životinjskih organa ljudima.

Međutim, raniji pokušaji takvih transplantacija - ili ksenotransplantacija - nisu uspeli, pretežno zato što bi tela pacijenata brzo odbacila životinjski organ. Poznat je slučaj teško bolesne bebe Fej iz 1984. godine, koja je živela 21 dan nakon što joj je presađeno majmunsko srce.

Ono što je u ovom slučaju različito je što su hirurzi iz Merilenda koristili srce svinje koje je genetski modifikovano da bi se uklonila vrsta šećera u ćelijama koja je odgovorna za brzo odbacivanje organa.

"Mislim da ovo možete da opišete kao prelomni trenutak", izjavio je doktor Dejvid Klasen, direktor UNOS-a, o operaciji u Merilendu.

Ipak, upozorio je da je tek prvi korak, i da se još ne zna da li ksenotransplantacije mogu da funkcionišu.

Uprava za hranu i lekove, koja nadzire eksperimente sa presađivanjem životinjskih organa, dozvolila je operaciju na osnovu hitne dozvole koja se daje u okolnostima kada životno ugroženi pacijent nema druge opcije na raspolaganju.

Operacija u Baltimoru trajala je sedam sati. Benet je bio na samrti, nije bio kandidat za transplantaciju ljudskog srca, i nije imao druge opcije, rekao je njegov sin za Asošijeted pres.

"On shvata koliko je ogroman značaj ove operacije", rekao je Dejvid Benet mlađi. "Mogao je da ne preživi, ili da živi jedan dan iil nekoliko dana. U ovom trenutku, još ne znamo šta će biti."

Hoćeš li podržati ekspres vesti danas?

Verujemo da svako zaslužuje da razume svet u kojem živi. Takvo znanje pomaže stvaranju boljih građana, komšija, prijatelja, roditelja i vladara ove planete. Za produkciju dobrog novinarstva potrebni su resursi.

Možeš podržati ovu misiju tako što ćeš danas dati poklon našem portalu. Hoćeš li nam se pridružiti? Podeli ovu vest sa svojim prijateljima.

Najnovije

Razlika između njih je 49 godina! Beloruski predsednik Lukašenko ima romansu s mladom kraljicom ljepote

U Minsku se poslednjih dana šire glasine o navodnoj vezi beloruskog predsednika Aleksandra…
Plahotnjuk, Foto: Reuters

Nekada najmoćniji čovek Moldavije osuđen na 19 godina zatvora

Sud u Kišinjevu osudio je danas Vladimira Vlada Plahotnjuka, svojevremeno najbogatijeg i…

U ovih 5 horoskopskih znakova rađaju se najlepše žene

Prema astrološkim tumačenjima, ovo su znakovi u kojima se najčešće rađaju žene koje plene svojom…

RTS ukinuo redakciju dečijeg programa

Upravni odbor RTS-a ukinuo je redakciju dečijeg programa. EKSPRES VESTI Demokratija umire u tami…
Jessica Rosencrantz

Švedska ministarska za odnose sa EU: Srbija se kreće u pogrešnom pravcu

Ovakav razvoj događaja suprotan osnovama pristupanja EU Švedska ministarska za odnose sa EU Jesika…
Rektor Đokić

Rektor Đokić: Ukoliko građani i studenti budu tražili od mene angažman, ja sam spreman da ga prihvatim

Rektor Uninverziteta u Beogradu Vladan Đokić rekao je večeras da je ulazak pripadnika Uprave…

Izborna snaga studentskog protesta - SNS više nije pojedinačno najjača stranka

Studenti pojedinačno najjači u Kuli. Na prethodnim lokalnim izborima članovi sadašnje vladajuće…

Pobeda Srbije protiv Saudijske Arabije

Reprezentacija Srbije savladala je Saudijsku Arabiju – 2:1 (0:1) posle preokreta i dobrog izdanja…